Beslenme

Yazın en sağlıklı tatlısı evde yapılan dondurma!

Sıcak yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma kullanımı konusu ile ilgili uyaran Diyetisyen Öznur Selek, paketli mamüller yerine evde süt, meyve, bal ve yulaf ile daha sıhhatli dondurma yapılabileceğini söylüyor ve ” Genellikle çocuklarınıza evde yaptığınız dondurmaları tükettirin” önerisinde bulunuyor.!

Yaz sıcaklarında çoğu şahıs serinlemek amacıyla dondurmayı tercih ediyor. Fakat uzmanlar, sevilerek tüketilen dondurmaların sanıldığı kadar masum olmadığı tarafında uyarılarda bulunuyor. Genellikle paketli mamüllerin kullanımı zararlı olabilecek düzeye ulaşırken, gerçek salep ve sütten oluşturulan dondurmalar tavsiye ediliyor. Şerbetli tatlılarla kıyaslandığında dondurma, süt içeriği ve kalorisinden ötürü daha masum dursa da paketli dondurmalardaki ekstra şekerlemeler, kremalar ve koruyucu maddelere ilgi çeken Diyetisyen Öznur Selek, en sıhhatli dondurmanın evde oluşturulanlar olduğunu söyledi.

Paketli dondurmaların içeriklerindeki katkı maddeleri nedeniyle baklava gibi şerbetli tatlılarla yarıştığını ifade eden Selek, “Dondurma masum gibi duruyor ama şu an paketli dondurmaların içerisine katılan ekstra şekerlemeler, kremalar, yağlar ve soslar maalesef şeker içeriği olarak şerbetli tatlılarla yarışıyor. Dolayısıyla paketli dondurmaların da kullanımına ilgi etmemiz gerekiyor. Genellikle çocuklarda bu tüketime daha çok ilgi etmemiz gerekiyor. Tabii ki bir dilim baklavanın şeker ve karbonhidrat miktarı dondurmaya göre daha yüksek. Hem de dondurma amacıyladeki sütten ötürü kalsiyum, potasyum ve fosfor içeriği yüksek bir besin. Dolayısıyla dondurmayı öneriyoruz ama şayet gerçek şeker, salep ve sütten yapıldığına inanıyorsak. Burada herkese tavsiyem tekrar gerçek sütten ve salepten yapıldığına inandığınız dondurmaları her gün olmamak koşuluyla iki top şeklinde tüketmek olacaktır” şeklinde konuştu. 

“ÇOCUKLARDA DAHA DA ÖNEMLİ BİR RİSK” 

Hamile kadınlarda ve çocuklarda dondurma kullanımına ilgi edilmesi gerekliliğini bildiren Diyetisyen Selek, “Mutlaka her şahıs dondurma kullanımına ilgi etmeli. Fakat çocuklarda daha da mühim bir risk konusu. Dolayısıyla çocuklara, gerçek süt ve salepten oluşturulan dondurmaları belli miktarlarda tükettirmenizi öneriyoruz. Hem de gebelik diyabeti olanlar da kesinlikle hekim ve diyetisyen kontrolünde dondurma tüketmeli” ifadelerini kullandı. 

EVDE DONDURMA NASIL YAPILIR? 

Evde yapılacak olan dondurmanın daha sıhhatli olduğunu ve çok basit bir yöntemle uygulanabildiğini ifade eden Selek, “Çok zor değil. Donmuş meyve, süt ve yoğurt kullanarak evde çok rahat bir şekilde kendi dondurmamızı yapabiliriz. Muzları dilimleyip dondurucuda beklettikten sonra donmuş muzu, sütü, istiyorsanız yulafı ve kakaoyu karıştırarak dondurma kalıplarına koyarak bu şekilde tüketebilirsiniz. Eğer tatlı seviyorsanız da içerisine bal ve pekmez karıştırıp aynı şekilde o tadı yakalayabilirsiniz. Eğer dışarıda tüketmemiz gerekiyorsa kesinlikle ufak boylarda ekstra sos, şeker ya da krema içermeyen dondurmalar tercih edilirse sıhhat tarafından daha yararlı olduğunu düşünüyorum” dedi..

“SÜTLÜ DONDURMALARI TÜKETİN” ÖNERİSİ

Kalorisi düşük diye buzlu dondurma tercih edilebildiğini ama bunların sütlü dondurmalardan daha zararlı olduğunu ifade eden Selek, “Sütlü dondurmaları da tabii ki öneriyoruz. Fakat kalorisi düşük diye birtakım insanlar buzlu dondurmaya yöneliyorlar. Buzlu dondurmalardaki şeker miktarı, renklendiriciler, tatlandırıcılar ve koruyucular gerçekte sütlü dondurmalara göre bir nebze daha riskli diyebiliriz. Dolayısıyla çocuklar amacıyla ve genel olarak kesinlikle sütlü dondurma tercih edilmesini öneriyorum” şeklinde konuştu…

İlgili Makaleler

10 Yorum

Başa dön tuşu