Güzellik

Yazın gözdesi karpuzun cildimize yararları

  Yazın vazgeçilmezi, canı, ciğeri karpuz bedenimize birçok yarar sağlamaktadır. Yazın bunaltıcı sıcaklarında buuzz üzere bir karpuzla susuzluğumuzu giderebiliriz. Tıpkı vakitte karpuz ödem attırıcı ve kabızlık problemine da birebirdir. İçerisinde bulunan yüksek oranda magnezyum ve potasyum ölçüsü yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olur. Bunların yanı sıra karpuzun kan pıhtılaşmasını önleyici özelliği bulunduğundan felç, damar tıkanıklığı üzere hastalıkların önüne geçebiliyor. 

Karpuzun Cilde Faydaları

Karpuz cildimize kâfi nemi sağlar ve daha parlak, canlı bir görünüm kazandırır. Tıpkı vakitte saç sıhhati içinde değerli rol oynamaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamanın yanı sıra saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi engelliyor.

Karpuzun en kıymetli yanlarından biri ise hafıza güçlendiriyor olmasıdır. Unutkanlık meselesini azaltmasının yanı sıra konsantrasyon sorunlarını de ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Spor sonraları kaybedilen gücünüzün yerine gelmesi için karpuz yenilebilir ya da karpuz suyu içebilirsiniz. Karpuz kaslarınızın rahatlamasını ve toparlanmasını sağlayacaktır.

Yaşlanmayı Geciktiren Karpuz Maskesi

  • 1 dilim avokadoyu püre haline getirin, 1 dilim karpuz suyunu avokado püresi ile karıştırın ve cildinize uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Haftada bir uyguladığınız bu maske yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıkları azalttığını göreceksiniz.

Karpuz Peelingi

  • 1 dilim karpuzu blenderden geçirin ve içerisine 1 yemek kaşığı toz şeker ekleyin. Yavaş hareketlerle yüzünüze uygulayın ve 5 dakika sonra soğuk suyla yıkayın. Haftada 1 sefer uygulayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/yazin-gozdesi-karpuzun-cildimize-faydalari/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu