Güzellik

Yazın saç bakımı nasıl yapılmalı

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Saç Bakımı ve Hoşluk Hizmetleri Program Lideri Leyla Yürek Ergül, yaz aylarında saç bakımı yaptıranların dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Riskli durumlar

  • Mümkünse meskenden çıkmadan saçlarınızı kendiniz yıkayın,
  • Randevu saatinizi kaçırmayın,
  • Saçlarınızı kestirecekseniz maskenizi kulaklarınızdan çıkarıp ağzınızda kendiniz tutun,
  • Size hizmet veren kişinin maskeli olmasına dikkat edin.
  • Uzaklıklı de olsa fön çektirmek risklidir. Havada bulunan partikülleri üfleme ile birlikte uzaklara ulaştırabilir ve siz de risk altıda kalabilirsiniz.
  • Cilt bakımı, makyaj kaş bıyık aldırmak da yakın arada yapıldığından risklidir.

Yaz geldiğinde yıpratan ve kurutan etmeler artmaktadır. Sıcak hava, deniz suyu, havuzun klorlu suları saçları yıpratmaktadır. Bu yüzden âlâ bir şampuan kullanılmalı ki bu cins etmenler saç ve saçlı deriden uygunca arındırılsın. Dikkat edilecek bir nokta, sülfat içeren eserlerden saçı kuruttuğu için uzak durulmalıdır. Kullandığınız şampuana katacağınız çam terebentin yağı, dökülen saçlarınızı besleyip onaracaktır. UVA ışınları cilde ziyan verdiği üzere saçlara da ziyan vermektedir. Bu nedenle esirgeyici spreyler kullanılabilir, şapka takmak yahut şemsiye de direkt güneşe maruz kalmaktan saçlarınızı koruyacaktır.

Doğal eserler tercih edin

Deniz ya da havuza girdikten sonra saçlar kesinlikle pak bol su ile durulanmalı ve argan yağı ile yağlanmalıdır. Bu uygulama denizin tuzunun, havuzun klorunun ziyanlı tesirlerinden saçlarınızı koruyacaktır. Saçlarınıza uyguladığınız eserler hayli değerlidir kullanacağınız kimyasal eserlerden ise doğal eserler kullanmanızı öneririm; Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi…

Sık sık saç dökülmelerinde beslenme epeyce kıymetli. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini içeren meyveler, tavuk hindi üzere protein kaynakları tüketilmeli ve bol su içilmelidir. Haftada bir yahut iki kez Hindistan cevizi sütü yahut aloe vera ile doğal maskeler yapılıp en az yarım saat bekletilmesi yararlı olacaktır. Kepeklenme sorununda ise sirkeden faydalanılabilir

Etiketler

bakım besleyici doğal bayan mevsim onarıcı saç yağ yaz

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/yazin-sac-bakimi-nasil-yapilmali/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu