Anne ve Çocuk

Yeni anneler için ipuçları: Her vakit söylenmeyen şeyler!

Anne olmanın heyecanının yanında korkutucu bir yanı da olduğu kesin. Artık her şeyi çocuğunuz için düşünmeli, birikim yapmalı ve ona bir gelecek hazırlamalısınızdır. Bununla birlikte yeni anne olacaklara ise söylenmeyen lakin bilinmesi gereken sıkıntıları sizler için derledik. Yeni anneler için ipuçları: Her vakit söylenmeyen şeyler!

Kadınların kendilerini bildi bileli duydukları bir cümle vardır ki “Anne olunca anlarsın”. İnsan ister ki anne baba olmanın kıymet ve değerini, zorluklarını direk aktarabilmek, anlatabilmek. Lakin maalesef ki bu deneyim dışında deneyimleyebileceğiniz bir süreç değil. Anneler, çocuklarını korumak ve hayata karşı hazırlamakla yükümlüdür. Bir noktada bebek de annesini hayata karşı hazırlar. Artık o boş geçen yıllarınız bitmiş ve düşünmeden geçirdiğiniz vakitlerinizi, çocuğunuzu düşünerek ve onun için çalışarak geçirirsiniz.

Annelik her ne kadar deneyim ettikten sonra anlaşılsa da, annelerin ortak görüşlerinden oluşan bir ipuçları sıralaması hazırladık. Annelerin ve uzmanların size söyleyecekleri şeylere kulak verin…

yeni annelik duygusu

YENİ ANNELER İÇİN İPUÇLARI: HER VAKİT SÖYLENMEYEN ŞEYLER

1- HASTANEDEN AYRILMA KORKUSU

Hastanede deneyimlediğiniz birkaç günlük annelik tecrübesinde, ilgilenen hemşirelerin var olması ve orada tanışmanın verdiği huzurla, hastaneden ayrılmak istemeyebilirsiniz. Hastanenin inançlı olduğunu hissetmeniz son derece doğaldır. Bu hisleri bastırmak yerine hissetmenize müsaade verin. Hastaneden ayrılmadan evvel eşinizle ya da hemşirenizle konuşabilir, bu durumu paylaşabilirsiniz. Paylaşımdan sonra rahatlamazsanız şayet, konutunuzda ebeveynliğinize devam etmeniz gerektiği fikrinin oturması için, meskende ve otomobilde eksik bırakmayın. Ve emin olun bir çok yeni anne bu durumu yaşamış bulunmakta. 

ağlayan bebek

2- BEBEKLER SEBEPSİZ DE AĞLAR

Bebeklerin ağlamalarının genelde bir sebebi vardır. Hatta ilerleyen süreçlerde bebeklerin ağlama tipi ve usulüne nazaran problemini da anlayacaksınızdır. Bununla birlikte bebeklerin dünyayı keşfetme sürecinde ilgi ve alakaya dair beklentileri için de ağlama bahtını denemek isteyebilir. Birinci vakitlerde rastgele bir garezi yoksa da ağlayıp, gelme sürenizi ve geldiğinizde onun istediğini yapma mümkünlüğünün planını oluşturacaktır. Bu da bebeğin yeni bir bağlantı kurma yolu haline dönüşebilmektedir. Ağladığında çabucak üstüne düşülmemesi gerektiğini belirten anneler, bunu alışkanlık haline getirdiğinde ileri yaşlarında da meselelerin oluşabildiğini belirtti. Bir şey olmadığından eminseniz, inançlı bir yerde yalnızca yanında durarak susmasını bekleyebilirsiniz. Emin olun bir biçimde kendisi duracaktır. 

emzikli bebek

3- EMZİK ÇOK DA DERT DEĞİL

Bir çok ebeveyn emziğin makûs ve alışkanlık haline getirici bir özelliği olduğunu savunsa da, pediatrik sıhhat uzmanları annelere bu mevzuda yeşil ışık yakıyor. Birinci olarak yatıştırıcı ve tatmin edici bir özelliği olduğunu söyleyen uzmanlar, bebeklerin kendilerini sakinleştirici bir emme refleksinin var olduğundan bahsetti. Emzik telaşlı ya da korkmuş olduğunda sakinleştirebilir, emzirme yahut biberonla emme reflekslerini daha da geliştirmelerine yardımcı olabildiği görülmüştür. 

 Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) uzmanları,(SIDS) ismi verilen bebek ani mevt semptomlarını ortadan kaldırdığını ve bebeğin uyku nizamında yararlı olduğunu belirtmiştir. 

anne sütü içen bebek

ÖNEMLİ NOT:

Anne göğsü ile emzik ortasında karışıklık olabilir. Bebek anne sütünü içmekte zorlanabilir ya da istemeyebilir. Bu durumun önüne geçip mani olmak için, birinci evvel anne sütünün rutine oturması gerektiğini belirten uzmanlar, vakti geldiğinde emziğe geçilmesi gerektiğini belirtti.

4- BİRLİKTE VAKİT GEÇİRİN

Bir çok beşerden “Kucağına alıştırma” lafını duymuşsunuzdur. Bu bir noktada gerçek iken, bir noktada yanlış bir tavırdır. Bebeğiniz bu dünyayı sizin anlattığınız üzere öğrenir. Ayrıyeten uzun vadeli bir araştırma sonucunda ortaya çıkıyor ki, cilt ve cilde temas etmeyen bebeğin yaşama oranı düşüyor. Yani annesine dokunmayan bir bebek vefat riski barındırıyor. Ayrıyeten zihinsel, fizikî ve tüm gelişimsel süreçten geri kalma durumun gerçekleştiğini belirten uzmanlar, çocuklarınızın gereksinimi olan sevgi, şefkatin verilmesi gerektiğini önerdi.

Bir öteki araştırma sonucuna nazaran de kucağa alınan bebeğin geriliminin azaldığı ve ağrı toleransını uygunlaştıran nöronlarının beyinde faal olduğu ortaya çıktı. Hasebiyle bebeğinizle vakit geçirmekten korkmayın fakat 7/24 de kucağınızda dolaştırmayın. Herkesin bir ferdî saati ve kendine ayırması gereken bir vakti vardır.

bebekle anne

5- BEBEĞİNİZLE YANYANA UYUMAYIN

Yeni annelere bebekle birebir yatakta uyumak cazip gelebilir. Yapılan bir araştırmaya nazaran bebek ölümlerinin birden fazla, ya annenin emzirirken uyuyakalması sonucu ya da yatakta ezilerek nefessiz kalması sonucu gerçekleşir. Birebir yatakta uyumak yerine anne yatağının başına bebek yatağı koyup, yan yanaymış üzere uyumak daha mantıklıdır. Uzmanlar ve anneler, en azından 6 ila 1 yaşına kadar bu halde olması gerektiği konusunda hemfikir sahibiler.

lohusa depresyonu

6- DOĞUM SONRASI ANNE HÜZNÜ

5 anneden 4’ünde doğum sonrası depresyon ya da anksiyete başladığı görülmüştür. Bu en doğal süreçlerden olsa da her vakit ağlama krizleri üzere gelmeyebilir. Bebeği yabancılaşması, partnerinizin cürmü üzere oluşan hissiyat vakit içerisinde yok olacaktır. Bununla birlikte doğum öncesi ve doğum sonrası ruhsal takviye almanın yararını açıklayan uzmanlar, o durumda tek kalınmamasını da önerdi. Bir çok annenin kendi bebeğine yada kendine ziyan verdiğinin de altını çizerken, mutlaka ruhsal bir takviye almakta yarar var.

bebek

7- YARDIM İSTEMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Bir çok anne adayının itiraf ettiği problemlerden biri de yardım isteyememek olduğu anlaşılmıştır. Annelerin “Benim çocuğum ve ben bakamıyor” dedirtmem, niyetiyle hareket edip mağduriyet yaşadığı görülmüştür. Ne olursa olsun, hangi mevzuda olursa olsun daha çok yeni bir anne olduğunuzun şuuruna varın ve yardım istemekten asla çekinmeyin. Yardım almak zayıflık işareti değil, bir güç işaretidir. Kendinin farkında olan insan yardım ister, hayatınızı kolaylaştırmaktan çekinmeyin.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2990387-yeni-anneler-icin-ipuclari-her-zaman-soylenmeyen-seyler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu