Anne ve Çocuk

Yerleşme kanaması nedir? Yerleşme kanaması ne vakit ve nasıl olur?

Erken gebelikte lekelenmeler görülür. İç çamaşırına gelen bu lekeler her vakit makûs manaya gelmez. Bir çok anne adayı leke gördüğünde paniğe kapılır. Bu gelen lekeye yerleşme kanaması denir. İşte gebelikte yerleşme kanaması hakkında bilmeniz gerekenler… Yerleşme kanaması nedir? Yerleşme kanaması ne vakit ve nasıl olur?

Adet kanaması sağlıklı bir bayanda gebeliğin olmaması durumunda görülmektedir. Bu sisteme regl ismi verilir. Regl periyodunda aslında rahimde bebek için bir hazırlık yapılır ve bebek gelmediğinde rahim temizlenir. Bu temizlenme periyodunu kapsayan regl devri dışında, hamile bayanlarda ise görülen hafif leke ve kana yerleşme kanaması denir.

YERLEŞME KANAMASI NEDİR?

Yerleşme yahut implantasyon kanaması olarak bilinen lekelenme imgesi, olağanda adet döngüsüne yaklaşınca ortaya çıkan (yaklaşık adetten 82-5 gün aralığında görülen) kanamadır. Pembe yahut kahverengi olarak da görülen yerleşme kanaması, gebelikte de ortaya çıkabilmektedir. 

Yerleşme kanamasını gören hamileler endişe ve paniğe kapılsa da aslında çok da korkulacak bir durum değildir. Döllenen yumurta, süratle bölünen bir hücre kümesidir. Rahim astarına yapıştığına ise hafif bir atılım kanaması gösterir. Bu döllenen yumurtanın yerleşmesi ve büyümesi manasını taşır. 

 

YERLEŞME KANAMASI NE VAKİT OLUR?

Yerleşme kanaması çoğunlukla gebelikten bir ile iki hafta aralığında görülür. Adet devrine yaklaşık vakitte da görülmesi epeyce olağandır. Yerleşme kanaması ve adet kanaması farkını ise rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Yerleşme kanaması, pembe ve kahverengi az akıntı biçiminde görülürken, adet kanaması daima olarak damlayan bir açık tonda kan olarak gözükür.

YERLEŞME KANAMASI MÜDDETİ VE YOĞUNLUĞU NEDİR?

Yerleşme kanaması dediğimiz üzere döllenmiş yumurtanın rahme oturması ve yerleşme sürecinde olduğu için bir kaç damla halinde görülür. Gebeliğin birinci iki haftasında görülebildiği üzere, adet döngüsünden 2 ile 5 gün öncesinde de bu pembe ve kahverengi tonlarındaki akıntı görülmektedir.

Yerleşme kanaması az görülen ve kendi kendini sınırlayan, denetim eden bir akıntı olduğu için, bir vajinal kanama değildir. Yerleşme kanaması 24 ile 48 saatten fazla sürmez, adet kanaması ise 5-7 gün sürer.Ayrıca yerleşme kanamasında hormonel bir sistem bozukluğu (sinirlilik, agresiflik, halsizlik, uyku) görülmezken, adet kanamasında regl periyodunda bu semptomlar görülmektedir.

UYARI: Şayet kanamanızın rengi değişiyor ve yoğunluğu artıyorsa, bayan doğum uzmanına gitmeniz önerilmektedir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992210-yerlesme-kanamasi-nedir-yerlesme-kanamasi-ne-zaman-ve-nasil-olur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu