Sağlık

Yetersiz uykunun ziyanları nelerdir? Bir gün boyunca uyumazsak ne olur?

İnsan sıhhatini en çok etkileyen durumlardan biri de uykudur. Bu yüzden az ya da fazla uyku bedenin biyolojik işlevini olumsuz tesirler. Dünya Sıhhat Örgüyü yeteriz uykunun insan bedeninde birçok biyolojik deformasyona neden olacağını açıkladı. Uzmanlar metropol yaşantının içerisinde hem sıhhati hem ruhsal durumu olumsuz etkileneceğini vurgular. Bir gün boyunca uyumazsak ne olur?

Günümüzde bilhassa metropol ömründen neden olduğu rahatsızlıkların başında gelen uykusuzluk çok önemli sıhhat problemlerine sebebiyet verir. Bilhassa beyin işlevlerini alt üst eden kalitesiz yahut yetersiz uyku konsantre eksikliği yorgunluk, gerilim üzere rahatsızlıklara taban hazırlar. Dünya Sıhhat Örgütü yaptığı bir araştırmada sağlıklı bir insanın gece kesintisiz 7-8 saat yatması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Daha fazla uyuyanların ise uyku tertibini bozduğunu açıklamışlardır. Buna ek olarak da ABD bilim insanlarının yaptığı araştırma olmuştur. Bilim insanları yetersiz uykunun kalp hastalığından obeziteye kadar önemli sıkıntıların yaşanmasını sağladığını vurgulamışlardır. Tıpkı vakitte uzmanlar her insanın biyolojik saati olduğunu bunu bulan şahısların ise hastalıklar karşısında daha dirayetli olduğunu savunmuşlardır.

Gün içindeki çok yorgunluk ve gerilim gece uyanmalarına ve sonraki gün uykusuzluğa neden olur

UYKUSUZLUK NEDİR?

Uykusuzluk, uykuya dalmada meşakkat çekme ve uzun müddet bedenin sağlıklı dinlenememesi ile yaşanır. Uzun sürdüğünde önemli sıhhat sıkıntılarını beraberinde getirir. Yetişkinlerin yüzde 20’si metropol hayatın getirdiği dertlerle birlikte bu rahatsızlığı yaşar. Halsizlik, düşük ömür kalitesi, melotanin düzeyinde düşüklük üzere durumlar uykusuzluğa taban hazırlar. Akut ve kronik uykusuzluk diye iki çeşidi vardır. Çeşitler kişinin konsantresini ve ruhsal durumunu olumsuz tesirler. Başlarda çok önemli bir hastalık olarak görülmese de vaktinde tedavi edilmediğinde birtakım hastalıklara taban hazırlar. 

yetersiz uykusuzluk çeken bir kişi de şiddetli baş ağrısına neden olur.

YETERSİZ UYKUNUN ZİYANLARI NELERDİR?

  • Beynin gün uzunluğu yaşadığı gerilimi, yoğunluğu atması ve hücrelerini yenilmesi için ortalama 7 saat düzenlemesi lazım. Bunun da en ülkü olduğu vakit uykudur. Uyku esnasında dinlenen beyindeki damarlar genişler kan akışı sağlanır. Beyindeki hücreler yenilenir. Fakat yeteri müddette uyumayan beyin ansızın uyanınca kan akışı sağlayan damarlar tıkanabilir ve inme felç üzere riskli hastalıklar yaşanabilir.

beyin

  • Az uyku hormonları bozduğundan gün içerisinde bedene alınan karbonhidratlı yiyecekler güç yerine yağa dönüşür. Bu yağlanma da vakitle kilo artışına hatta obeziteye bile yer hazırlar. Ayrıyeten yetersiz uyku iştah oranını artırır.

kilo alma

  • Yapılan bir diğer araştırmada yetersiz uyku bağışıklık sisteminin kendisini yenileyememesinden ötürü özgür radikal hücrelerin sayısı artar. Bunlarda vakitle kanserli hücrelerin oluşumuna neden olur. Sindirimin gereğince yenilenmemesinden ötürü bilhassa bireylerde bağırsak kanseri ortaya çıkar.

bağışıklık

  • Yetersiz uyku nedeni ile toparlanamayan bedende çıkan bir başka hastalıklar ise kalp hastalıklarıdır. Bilhassa yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı az uyku sonrası yaşanır.

yetersiz uykusuzluk gün içinde kalp ağrısına neden olur

  • Birtakım uzmanlar kışları ve mevsim geçişlerinde sıklıkla üst teneffüs yolu hastalıklarına yakalanan şahısların bu durumu yaşama nedenini az uykuya bağlıyor.

uykusuzluk bağışıklığı düşürür, bu da hastalıklara yakalanma oranını artırır

  • Toparlanamayan bedendeki kan yenilenmediğinden diyabete neden olan insülin düzeyi yükselir. Bu da bireyde zımnî şekerin başlamasına neden olur. Birebir vakitte dinlenmeyen beyinde unutkanlık ve ani bunalıklaşan hafıza olayları yaşanır.

yeteri alınmayan uyku bedenin işlevlerini bozar bunlardan biri de kan akışıdır. Kan akışı düştükçe kandaki hususlar de bozulmalar meydana gelir. Bunlardan biri de şeker düzeyidir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2840364-yetersiz-uykunun-zararlari-nelerdir-bir-gun-boyunca-uyumazsak-ne-olur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu