Anne ve Çocuk

Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Çocuklar sağlıklı bir birey haline gelmesi için aile sıcaklığı ve ebeveynlerin sevgisine muhtaçtır. Münasebetiyle evlat edinirken bu bakış açısı hep göz önünde bulundurulmalı ve evlat edinilecek çocuğun ruhsal olarak ayrımı yapılmalıdır. Evlat edinilecek çocukla birinci tanışma için uzmanlar yapılması gerekenleri açıkladı. Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Yetimhanedeki çocuklar yalnızca kendileri için ruhsal zahmetleri yoktur ayrıyeten kollayıcı ve sahiplenici aile üzerinde de somut zorluklardır. Bu türlü bir çocuğa daha fazla emek ve ihtimam gösterilmesi gerekmektedir. Benzeri bir duruma düşmüş bebek yada çocuğun tam teşekkürlü gelişimini tamamlayabilmesi için onun gelişimini etkileyecek süreçleri ve faktörlerin öğrenilmesi gerekmektedir.

Yetimhaneden alınan çocuğun kişilik gelişimine bakılırken, birinci olarak çocuğun yaş farklılaşmasına karşı dikkat edilmesi gerektiğidir. Bu husus aslında tam manasıyla çocuğun yaşına bağlı olarak gelişimine olağan süreçte nasıl devam ettiğinin tahlil sonucudur. Bununla birlikte sahiplenecek ailenin gelişimsel tahlil sonucunun da bir uzman tarafından bakılması ve kıymetlendirilmesi gerekmektedir. 

bebek

3 YAŞINA KADAR EBEVEYN BAKIMI OLMAYAN ÇOCUKLAR

Git gide artan yetim ve öksüz çocuk durumu, günümüzün en büyük sorunları ortasında yer almaktadır. Bununla birlikte vefat eden ebeveynler hasebiyle da bebeğin ya da çocuğun yetimhaneye gelmiş olabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır. Çocuğun oraya nasıl geldiğiyle, terk edilişi üzere sebeplerine bakmadan, çocuğun doğumdan 3 yıla kadar olan kişilik oluşum faktörlerini göz önünde bulundurmak gerekir. 

bebek

Çocuk dışarı dünyaya karşılık vermek için şimdi hazır olmayabiliyor. Bu durumda çocuğun hiç anne yahut baba sevgisi görmediği göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuk her anında bu boşluğu dolduracağı, sosyalleşeceği yollar aramaktadır. Bebeğin hayatında, tam teşekkürlü bir hayata sahip olmaması ya da ebeveynlerin husus bağımlılıklarıyla ilişkisi olması durumunda muhafaza altına alındığı görülmektedir.  Çocuğun annesini hala seviyor ve bırakmak istememe durumları da kelam konusu olabilmektedir. Çocuklar açısından annesiz kalmaktansa, en berbat annenin bile sevilen bir insan olduğu unutulmamalı ve bu sürecin güçlü bir süreç olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle aileden kopmak, bebek için büyük bir gerilim haline gelir. Bu usul çocuklarla başta psikolog dayanağının ağır olması gerekmektedir.

çocuk

3 YAŞINDAN SONRA EBEVEYNİ OLMAYAN ÇOCUKLAR

Bu yaş kümesinin ahenk süreci daha kuvvetli bir haldedir. Çocuk, belirli bir davranışı, sözleri, onun için genel kabul görmüş anlayışta bir aileden mahrum olduğunu anlamaya başlamaktadır. 3 yaşına erişmiş çocuklarda bilinçaltı bir ebeveyn arama durumuna girmektedir. Bu durum açıkça kendini aşikâr etmektedir. Hülasa onların gözünde her tasa eden, koruyan ve kollayan insan ebeveyn olma özelliği taşır. Gelecekte dayanağını alabileceği ve müdafaasını yapacağı algısı oluşur. Bununla birlikte bir çok etik davranışı olmayan annelerin çocuklarında, alışagelmiş doğal süreçte hırsızlık yaptığı, berbat sözler kullandığı da görülmektedir. 3 yaşa kadar oluşan kimlikle birlikte değişimi daha güç olduğu için, gözetici ve sahiplenici ailelerin çok daha sabırlı ve bilgiyle, psikolog yardımıyla hareket etmeleri gerekmektedir.

çocukla birinci tanışma

EVLAT EDİNİLEN ÇOCUKLA BİRİNCİ TANIŞMA

En değerli faktörün yaş skalası olduğu unutulmamalıdır. İlerideki kızı yahut oğluyla tanışan ailelerin bu kanıya sahip biçimde yaklaşması gerekmektedir. Her şey çocuğun yaşına bağlıdır ve buna uygun hazırlık yapması gerekmektedir. Psikologlar tarafından birinci tanışma anında ebeveynlerin yanlışsız davranış sergilemesi için dikkat etmesi gereken noktalar kesin çizgilerle belirlenmiştir. 

öğretmen

1- DIŞ GÖRÜNÜŞ

3 yaş altı bir çocukla görüşme sağlanacaksa en az takı, parfümsüz, ve renksiz kıyafetler giyilmelidir. Zira çocuğun korkmaması için orada çalışan insanların standardında kendini inançta hissedebileceğinin işareti verilmelidir. Bu yüzden çalışanların daima beyaz önlüklerle dolaştığı bir dünyaya rengarenk bir insanın girmesi onu ürkütmeye yetebilmektedir. 

tanışmanın yanlışsız yolu

2- TANIŞMANIN GERÇEK YOLU

Çocuğu yetimhaneden korkutmamak için, gerçek adımlar atılması gerekmektedir. Her iki muhatap içinde standart kolay konuşmalar yapılmalıdır. Hayli sıradan yapılan konuşmalar sonucunda, bir çok ailenin koşarak sarıldığı görüldüğünde çocuğun korktuğu fark edilmiştir. Her çocuk anne baba ister ancak bir anda gelen insan onun için sokaktaki amca yahut teyzeden farkının olmadığı idrak edilmelidir. Çocuğa alışması için vakit verilmelidir. Bununla birlikte tanışma etabında absürt heyecanlı, gergin, hudutlu üzere uçuk hislerden arınmak gerekmektedir. 

Ayrıca müdür ofisi odasında tanışma hem buyruk kipi barındırır hem de çocuğa gerginlik kazandırır. Yanlışsız tanışma ortamı ise yürüyüş yolu, oyun odası, yatak odası üzere yerlerdir.

çocukla vakit geçirmek

3- BABA ADAYLARI PASİF KALMALIDIR

Yetimhanede bir çok bayanın vazife aldığını unutmadan, erkek birinin varlığının yabancı bir obje olarak algılandığı psikologlar tarafından altı çizilmiş gerçekler ortasındadır. Hasebiyle etkin bir konuşma ve daima bir hareket içerisinde baba adaylarının olmaması önerilmektedir. Sizi süzmesi, idrak etmesi ve alışması için vakte muhtaçlık var.

çocuğa ikram almak

4- SÜRPRİZ HEDİYELER

Küçük ancak keyifli edici şeyleri çantanıza koymanızda yarar olacaktır. Çocuğun merak içgüdüsü çantaya ağırlaşacaktır ve içerisindeki şeyin kendisinin olmasını beklemesi olağandır. Tam ailelerden gelen çocukların bile merak edip karıştırdığı çantalarda, kaybettiğinizde üzülmemeniz gereken şeylerin olmasında yarar olacaktır.

Sadece bir çocuğu görmeye gittiğinizi ve büyük büyük armağanlarla çocuğu karşıladığınızda, o çocuğun tekrar arkadaşlarının yanına döneceğini unutmayın. Çocukların ortasında bu üslup kıskançlık krizleri, agresiflik ve arbede çatışmaları olabilmektedir. Bu sebeple armağanlarını minimal dozlarda, küçük tutmaya çalışın.

doğru yerde tanışma

5- SORULAN SORULARA HAKİKAT CEVAPLAR

Çocuğun sorduğu sorulara net ve anlaşılır, yanlışsız karşılıklar vermek değerlidir. Bir yandan flört edebileceği algısını unutmadan ve çocuğa gereksiz ümit vermeden yanıtlanmalıdır. Psikologlar bazen iki kere umutlanan ve hayal kırıklığına uğrayan çocukların daha ağır tramvatik meseleler yaşadığını ortaya koymuştur. Bu bahiste görüşme öncesi çocuğu tanıyan ve bilen bir hekim ya da öğretmenle konuşmak ve bilgi almak yararlı olacaktır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990280-yetimhaneden-cocuk-sahiplenilir-mi-evlat-edinilen-cocuga-nasil-yaklasilmalidir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu