Sağlık

Yılan ısırması belirtileri nelerdir? Yılan ısırmasında neler yapılmalıdır?

Özellikle kırsal alanlarda meydana gelen yılan sokma olayları önemli sıhhat sonuçlarına neden olur. Sıcak havalarla birlikte artan bu hadiselerin önüne geçmek için uzmanlar bilhassa yılanların fazla olduğu alanlarda yaşayan bireyler için ikazda bulundu. Yılan ısırması belirtileri nelerdir? Yılan ısırmasında neler yapılmalıdır?

Yılanların diş kanallarında bulunan zehirli husus insan bedenine ziyan verir. Hatta kimi yılanların zehirleri mevte bile yol açar. Ülkemizde 41 yılan çeşidinden 28’i zehirsiz, 13’ü zehirlidir. Bilhassa yılan sokma vakalaları Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanır. Yılan sokmasında yanlışsız sanılan yanlışlardan biri ısırılan bölgenin bıçakla kesilip kanın tükürülerek atılmasıdır. Bu türlü bir olay karşısında kişinin şuurunu açık tutup bir doktora götürülmelidir. Aksi halde kalıcı hasara hatta mevte bile neden olabilir. Deniz yılanlarının sokmadığı da bir öbür gerçek bilinen yanlıştır. Deniz yılanları da karadakiler üzere epey tehlikelidir. Hatta bu türlü olayların yüzde 50’si erken müdahale edilemediğinden vefatla sonuçlanmıştır.

yılan ısırmaları cildin yanı sıra kana bulaşma suratı yüksek olan bir zehir türüdür

YILAN ISIRIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtisi kişinin zehirlenmesidir. Bu duruma müteakiben; bulantı, kusma, ishal, vertigo, taşikardi ve soğuk beden semptomları ortaya çıkar. Bağışıklığı zayıf bireylerin, ısırıldıktan sonra erken müdahale edilmelerine karşın felç kalma oranları yüksektir. Zira yılanların salgıladıkları zehirler hudut hücrelerinin çökmesine neden olur.

yılan ısırıkları tıpkı değildir

YILAN ÇEŞİTLERİ VE ISIRIKLARI

  • Engerek yılanı ısırması en yaygın vakalardandır. Engerek ısırıkları epeyce derindir. Isırılan bölge 5 saniye sonra morarıp şişmeye başlar. Zehir bölgede ödem oluşturur. Bu tıp yılan ısırıklarına müdahale edilmeden bir uzmana götürülmelidir. 
     
  • Çukur engerek yılanının ısırığı küçüktür. Isırılan bölge de uyuşukluk başlar. Daha sonra kişinin lisanı sararır ve şiddetli mide bulantısına bağlı kusar. Kandaki faydalı hücrelerin sayısı süratle azaldığından yüksek tansiyon ve üşüme durumları ardından kişi bayılır. Bu tıp yılan ısırma olayı da uzman denetiminde müdahale edilmelidir.
     
  • Küçük yılan ısırmalarında semptomlar bu kadar şiddetli olmaz.Isırılan bölgeye tentürdiyot yahut kolonya dökülmesinde yarar var. Bunlar bulunmuyorsa sarımsak ve limon da kullanabilirsiniz. 

yılan ısırmasına kimi otlar uygun gelir

YILAN ISIRIĞINA BİTKİSEL TEDAVİ

DULAVTRA OTU

Dulavtra otunu sirkeli suda yıkayın. Daha sonra pak bir ince bezde sarımsakla bir arada yeterlice ezin. Yılan ısırıkları esnasında ısırığın olduğu bölgeye bu bezi koyunuz. Otun tesiri yılan zehrinin yayılmasını pürüzler.

SİNİR OTU

Sinir otu ismi üzere yılan zehrinin etkilediği hudut hücrelerini yeniler. Blendırdan geçirilen hudut otunun suyunu çıkartın içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu katın. Yılan ısırığının olduğu bölgeyi bu karışımla güzelce yıkayınız.

KENDİR TOHUMU 

Kendir tohumunu ezerek toz haline getirin içerisine 2 çay bardağı ılık su ek edin. Lapa haline gelen karışımı yılanın ısırdığı bölgeye sürünüz.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2671289-yilan-isirmasi-belirtileri-nelerdir-yilan-isirmasinda-neler-yapilmalidir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu