Sağlık

Yulafın bitmek bilmeyen yararları

Uzun mühlet tokluk hissi veren ve metabolizmayı hızlandıran yulaf, son yılların en trend besinlerinden biri haline geldi. Bilhassa diyet yapanlar tarafından sık sık tüketilen bu besin, sabah kahvaltısından, akşam yemeğine hatta tatlıya kadar birçok yemek tanımlarında kullanılabilir. Şekeri ve kolesterolü düşüren yulaf, tıpkı vakitte sindirime yardımcı olur. Yulafın insan bedenine 7 yararı:

1) Kolesterol düzeyini düşürmeyi sağlar

Besin bileşenleri ziyadesiyle güçlü olan yulaf güçlü bir karbonhidrat, lif ve beta-glukan kaynağıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda, beta-glukanın makûs kolesterolü azaltmada son  derece tesirli olduğunu göstermektedir. Beta-glukan sayesinde, karaciğerden atılan kolesterol açısından varlıklı safra ölçüsünü arttırmak suretiyle çalışır, böylelikle kan damarlarını tıkayabilen kolesterol ölçüsünü azaltır.

2) Metabolizmayı çalıştırır ve kabızlığı giderir

Buğdaygil familyasına mensup olan yulaf birincil lif kaynağıdır. Ortalama 100 gram yulafta 5 gram lif oranı vardır. Bu lifler sayesinde sindirim esnasında suyu emmeye yardımcı olur ve böylelikle bağırsağın pürüzsüz ve kolay bir biçimde dışkı geçişi için hareket etmesini sağlayan çözünmez lif içerir. Birebir vakitte şişkinlik, gaz ve ishali mahzurlar.

3) Hemoglobin oluşumunda yardımcı olur

Sağlıklı beslenmenin katiyetle temel bir kesimi olan demir, oksijenin kanda taşınmasını sağlayan hemoglobin proteinin bir kesimidir.  Başka bir tabirle Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Yulafın her porsiyonunda ve hemoglobin oluşumunda kıymetli ölçüde demir bulunur. Kandaki düşük hemoglobin birtakım sıhhat problemlerine neden olabilir. Yulaf tüketimi sayesinde hemoglobin oranını yükseltebilirsiniz.

4) Kilo vermeye yardımcı olur

Tertipli olarak yulaf tüketmek, metabolizmayı hızlandırmaya önayak olur, bu sayede kilo verme sürecini hızlandırır. Uzun periyodik tokluk hissi yaratacağı için çok yemek yemenin önüne geçer. Kahvaltıda yahut orta öğünlerinizde yulaf tüketmek gün içerisinde fazla kalori alımınızı engelleyecektir.

5) Cildi onarıp güzelleştirir

Yulaf egzama, sivilce yahut mantar üzere cilt problemlerinin tedavisi için onarıcı niteliktedir. Yulaf ezmesinin içinde çok çeşitli vitaminler vardır. Çinko sayesinde cildi temizlemeye ve cilt de yer alan meyyit hücreleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, gözenekleri küçültür ve daraltıp cildi  gençleştirir. Yulafın içinde bulunan magnezyum ile kan dolanımını olağanlaştırır cilt hücrelerinin yenilenmesini ve yaraların kolay düzgünleşmesini sağlar.

6) Kalp ve damar hastalıkları riskini düşürür

Yulafın içinde barındırdığı antioksidanlar aracılığı ile damarların içerisindeki berbat huylu birikintilerin yaptığı hasarları yok etmeye yardımcı olur,  yulaf ezmesinde bulunan sağlıklı yağlar sayesinde kalp hücresi sıhhatini ve sirkülasyon sistemini desteklemektedir.

7) Güç verir!

Yulaf lif kaynağı olmasıyla bir arada birebir vakitte epey düzgün bir karbonhidrat, protein, B vitaminleri ve güç kaynağıdır. Bilhassa mevsim geçişlerinde yulaf tüketmek güne zinde ve enerjik başlamak için âlâ bir yol arkadaşıdır. yulaf ezmesi tüketerek güne başlamak sizin için epeyce güzel bir güç kaynağı olacaktır.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/yulafin-bitmek-bilmeyen-faydalari/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu