Sağlık

Yüz körlüğü (Prosopagnozi) nedir? Yüz körlüğü belirtileri nelerdir?

Hafıza zayıflığı yalnızca beyne giren bilgilerde olmadığını tıpkı vakitte ses, manzara ve kokuda da olduğunu biliyor musunuz? Beynin yüz tanımlama kısmında yaşanan travmatik bir sorun sonucu yüzleri ayırt etmede zahmet çekilmeye başlanır. Pekala bilim literatüründe prosopagnozi olarak geçen yüz körlüğü rahatsızlığını nedir? Yüz körlüğünün belirtileri nelerdir? İşte yanıtı…

Yüz körlüğü hastalığı tıp litaratürüne 1947 yılında Alman Nöroloji Uzmanı Bodamer tarafından girmiştir. Yüz körlüğü; doğuştan, baş tasının darbe alması, yaşanan travma, ya da beyinde oluşan önemli ödem toplaması sonucu meydana gelir. Doğuştan yüz körü olan hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda beynin yüz tanıma kısmındaki rengin pembe yerine gri olduğu gözlemlenmiş.

yüz körlüğü

KAÇ ÇEŞİT YÜZ KÖRLÜĞÜ VARDIR?

Bazı hastalarda ise yüz körlüğü daha farklıdır. Hasta tanıdığı beşerler içinden yalnızca bir kişinin yüzünü seçebilir. Lakin ayırt edebildikleri tek yüz biçimini her baktıkları beşerde görebilme ihtimali vardır. Örneğin ABD’de yaşanmış enteresan seri cinayetlerden birinde, bayan katilin ısrarla öldürdüğü şahısları eski sevgilisi olduğunu sav etmesi polisi şüphelendirmiştir. Yapılan sorgular ve tetkikler sonucunda katilin yüz körü olduğu ve ayırt edebildiği tek yüzün eski sevgilisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bir öteki yüz körlüğü çeşidin de ise hastalar, aynadan baktıklarında kendilerini bile tanıyamazlar hatta bu hastaların kaybolma ihtimali yüksektir. 

yüz körlüğü nedir

YÜZ KÖRLERİ İNSANLARI NASIL AYIRT EDER?

Yüz körü olduğunu fark eden kişi yakınlarını, akrabalarını ve arkadaşlarını ayırt edebilmek için birtakım usuller kullanır. Giysi üslubu, aksesuar, cilt renginin tonu, bedende görülür alanda olan ben, ses tonu, kullandıkları koku, yürüyüş biçimleri üzere durumları hafızalarına yerleştirerek tanırlar.

yüz körlüğü belirtileri

YÜZ KÖRLÜĞÜ NASIL TEŞHİS EDİLİR VE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yüz körlüğü hastalığının teşhisi zordur. Hastalar ekseriyetle ruhsal bir travma ya da göz rahatsızlığı şikayeti ile bir uzmana başvurmaları sonucu ortaya çıkabilir. Teşhisi güç olan bu hastalığın tedavisi de bulunmamaktadır. Ancak yüz körü olan bireylerin daha kaliteli bir hayat sürmesi için bazı nöroloji uzmanları seanslar düzenler.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2650742-yuz-korlugu-prosopagnozi-nedir-yuz-korlugu-belirtileri-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu