Anne ve Çocuk

Zeki çocuk yetiştirmek için 5 ipucu

Amerika’da yapılan 43 yıllık bir araştırma gerçekleri ortaya koyuyor. Araştırmada kullanılan olağan ve üstün zekalı çocuklar üzerinde matematiksel olarak erken gelişen çocuklar kategorisi açılarak incelendi. Erken bilişsel yeteneklerin başarıda, pratik yapmak ya da çocuğun sosyo-ekonomik seviyesinden bile daha çok tesirli olduğunu savunuldu. Uzmanlarca ortaya çıkarılan zeki çocuk yetiştirmek için 5 ipucu…

Zeki çocuk yetiştirmek her anne ve babanın hayallerinden ve yapmak istediklerindendir. Ancak bunu nasıl yapacaklarını bilmeyen ebeveynlere yönelik çocuklar ortasındaki farkı ve uyanıklığın nasıl geliştiği üzerine yapılan araştırmada beyin yapısının erken yaşlarda çalıştırmayla ortaya çıktığını öne sürdü. Kullanılan beyin büyümeye devam ederken, kullanılmayan beyin ise küçülmeye uğramaktadır. Bu durum bazında açıklama yapan araştırmacı uzmanlar, çocuğun bilişsel marifetlere ne kadar erken başlarsa o kadar zeki olacağını öne sürdü. Bu bilişsel marifetler ise, sorun çöze, sorun oluşturma, mantık çıkarımı, yanlışsız karar verme ve yanlış kararın ne olduğunu öğrenme üzere sorgulayıcı sözler üzerinden ilerliyor. 

zeki çocuk yetiştirmek

ZEKİ ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN 5 İPUCU

Araştırma uzmanlara ve psikologlara nazaran bir çocuğu “dahi olmaya zorlamak” birçok bireyde toplumsal ve duygusal olarak sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak ismine onların da memnun olacağı zeka geliştiren birkaç ipucu…

zeki çocuk yetiştirmek

1- Çocuğun deneyimlemesine müsaade verin.

Yüksek zekalı çocuklar çoklukla yeniliğe ve farklılığa gereksinim duyar. Uzmanların önerisi yeni hayat deneyimleri edinmelerini sağlamak, çocukların zorluklarla kendi başına kurtulması ve çözmesi zihnini tatmin ederken, beyinde büyüme IQ’ da yükselme imkanı sağlamaktadır.

zeki çocuk yetiştirmek

2- Yeteneklerine dayanak verin ve farklı ilgi alanlarına yönlendirin.

Bu mevzuda mutlaka zorlama bir şeylerin olmamasını söyleyen uzmanlar, çocuğun yapmaktan zevk aldığı alanlara gerçek yönlendirilmesinin onun zekası ve hayat standardındaki memnunluğu açısından değerli olduğunu vurguladı. Farklı alanlardaki tecrübeleri ve çalışmaları sayesinde her alanda bilgi sahibi olmasıyla, sevdiği şeyleri bulması daha kolay olacaktır. Yaşadığı sorunlar ve rakip tahlilleri, muvaffakiyet taktikleri üzere kanılar ise zihnini besleyen unsurlardandır. Bu durumu daha âlâ karşılamak ve desteklemek ismine yetenek testi yaptırabilir ve yatkın olduğu hususları açığa çıkarabilirsiniz.

zeki çocuk yetiştirmek

3- Çocuğun duygusal gereksinimlerine yanıt verin. 

Öğrenmenin ve ilerlemenin merkezindeki ana his meraktır. Okula başlamadan evvel çok soru soran çocukların, ebeveynlerini zorlamasının sebebi de budur.  Uzmanlara nazaran bir ebeveynin en sabırlı olması gerektiği devirlerden biridir çünkü cevap vermeniz gelişimleri için çok kıymetlidir. Ne kadar çok “neden”, “nasıl” diye sorarlarsa, okulda da o kadar başarılı olacaklardır. Bir yandan da varsayım etmesini ve ne olabileceğini sorun, sorularına sorularla cevap verirken hakikat cevap için biraz bekleyin, hayal gücünü geliştirmesine imkan tanıyın. Olaylara nasıl yaklaşacağını öğrenen çocuk için ise gayretlerini daime övün,  mantıklı açıklamalar yürütmesini desteklemekten kaçınmayın.

zeki çocuk yetiştirmek

4- Etiketlerden sakının.

Kullandığınız etiketler çocuğunuzu diğerlerinden ayırmaya fayda. Bu onun zorbalığa maruz kalma imkanını arttırırken, ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratmamak için baskı oluşturur. Ebeveynlerin bunları yapmaktan uzak durmasını açıklayan psikolog ve uzmanlar birebir vakitte yanılgı yapmalarından korkmamasını, etiketlemek yerine kusurlarında beşerler için olduğunun vurgusunun yapılması gerektiğini açıkladı. Her vakit için “Bu yol yanlışsa öteki yolu deneriz, en azından artık bu yolun işe yaramadığını öğrendik” bakışına sahip olunmalıdır.

zeki çocuk yetiştirmek

5- Bol bol oyunlar oynamasına müsaade verin.

Oyunlar zihnini düşündürmek ve çalıştırmak için harika yollardır. Meraklı olan çocuk kazanıp kazanmama, ödül ceza ya da muvaffakiyet hissini ve başarısızlık hissini tadacaktır. Tattığı bu duyguyu tüm alan ve perspektiflerde görebilmek için, çabalayacak üstelik çabalamaktan da zevk alacaktır. Ebeveynler olarak gerekli dayanağı ona sağlamaktan çekinmeyin. Elbette ki ne olursa olsun, bir çocuk olduğunu asla unutmayın.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2988748-zeki-cocuk-yetistirmek-icin-5-ipucu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu