Anne ve Çocuk

Zeynep isminin manası nedir? Zeynep Kuran’da geçiyor mu? Zeynep ne demek?

Her ismin farklı bir manası ve özelliği olduğu üzere kökeni de farklıdır. Peygamber Efendimizin (SAV) en büyük kızına verdiği Zeynep, manası ve özelliğiyle Türkiye’de en çok tercih edilen isimler ortasında yer alıyor. Pekala Zeynep isminin manası nedir, özellikleri nelerdir? Zeynep isminin kökeni nedir? İşte Zeynep ismine dair tüm ayrıntılar…

Her anne ve baba adayı bebeklerine en hoş ismi koymak için aylar öncesinden araştırma yapar. Geçtiğimiz yıllarda bilhassa daha evvel hiç duyulmamış ve herkeste olmayan isimler tercih edilirken son vakitlerde daha klâsik, Kur’an-ı Kerim’de geçen ve özelliklerinin, iyiyi-güzelliği çağrıştıran isimler seçiliyor. Gerçekten, mevzuya ait araştırma yapan kimi uzman isimler, bebeğe konulan ismin onun ileriki yaşantısında alacağı kararları ve hayat tarzını de etkileyeceğini belirtiyor. Bu haberimizde Türkiye’de en çok tercih edilen kız isimleri ortasında olan Zeynep’in manasını, özelliklerini ve kökenini ele aldık.

Zeynep isminin manası nedir?

ZEYNEP İSMİ NE MANAYA GELİYOR?

Zeynep isminin en yaygın olan manası “Babasının süsü” dür. Öteki bir manası ile değerli mücevherler ve taşlar manasına gelen Zeynep Arap, Fars ve Türk toplumlarında yüzyıllardan bu yana kullanılmıştır.

zeynep isminin kökeni nedir

ZEYNEP İSMİ KUR’AN-I KERİM’DE GEÇİYOR MU?

  • Zeynep ismi Kuran’da geçmemektedir. Ancak Peygamber Efendimizin kızının ismi Zeynep‘tir. Ayrıyeten Hazreti Fatma ve Hazreti Ali’nin kızlarından birinin ismi de Zeynep’tir.,

ZEYNEP İSMİNİN KÖKENİ NEDİR?

Zeynep ismi Türkçeye, Arapçadan Zeyneb’den gelmiştir. Türkçe manası ‘babasının süsü (ziyneti)’ demektir. Zeynep; Arapçada, Zeyn (süs) ve Eb (baba) sözlerinin birleşmesinden oluşmuştur.

zeynep isminin özellikleri

ZEYNEP İSMİNİN ÖZELİKLERİ:

Zeynep ismi iffet ve düzgün ahlakı temsil eder. Zorluklarla gayret etmede sabır ve dirayet ismin içerdiği manalardır. Sağduyu, merhamet ve adalet Zeynep isminin temsil ettiği kıymetlerdir.

ZEYNEP İSMİNDE KAÇ KİŞİ VAR?

Türkiye’de Zeynep ismini kullanan 671.724 kişi bulunmaktadır. İstanbul’da Zeynep ismini kullanan 123.059 kişi bulunmaktadır. Ankara’da Zeynep ismini kullanan 42.993 kişi bulunmaktadır. İzmir’de Zeynep ismini kullanan 27.577 kişi bulunmaktadır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2934244-zeynep-isminin-anlami-nedir-zeynep-kuranda-geciyor-mu-zeynep-ne-demek

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu